با سلام به وبلاگ آموزش کلاس دوم خوش آمديد باآرزو سلامتي براي همكاران ودانش اموزان عزيز)( . ...زندگي با همه وسعت خويش ، محفل ساكت غم خوردن نيست .. ..))

     
 

همکاران و اولیاء عزیز لطفاٌ جهت دانلود تکلیف:

بر روی لینک زیر کلیک فرمایید.

تکلیف 26مهر1391

 تاريخ : ۹۱/۰۷/۲۶ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |
 

 

 

 

پیک آخر مهر ماه 

با تشکر از اقای موسوی مدیر وبلاگ زیبا ومفید( بابا اب داد)                                          تاريخ : ۹۱/۰۷/۲۴ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |
                                                              بنام خدا


نام و نام خانوادگی:                                            دبستان: هجرت


1-معنی  کلمه  های  زیر را بنویسید.   با ادب..........................    بی هنر:..............    دریاچه:.....................   با سلیقه:...............                                                                                                                

2-مخالف کلمه های زیر را بنویسید .  شب : .................        پیر :.................          سیاه :..................        تنبل .................

3-جمله های در هم ریخته ی زیر را مرتّب کنید . 2 الف-  بزرگ                خانه ی      ماست    ایران              

     ........................................................................                                                          

  ب-  است   مرد    پدر بزرگ     مهربانی   

    ....................................................................       

4-   جاهای خالی را کامل کن.

    - به جایی که در آن مو ها را کوتاه می کنند..............می گویند .                    - به کسی که اهل تبریز است...........می گویند .                    - چشم برای انسان مثل.................برای ماشین است .          - به کسی که برای روزنامه چیزی می نویسد ..........  می گویند .  

5- از کوچک به بزرگ  ردیف کن . 1   سال – هفته – روز – ماه -  :   .............       ..............       ...............    .................  

6 – فرض کن دو بال داری  چه می کنی  ؟ 1 ...................................................................    


7 – با کلمه های زیر جمله بساز :  :............................................................................................ درختان :..........................................................................................   آفتابی :........................................................................................ شیرین :............................................................................................. دعا :................................................................................................ جایزه :.....................................................................................

 بی نظم :................................................................................... مهربان :........................................................................................ مسابقه :........................................................................................... برای :............................................................................................ 

عددهای نوشته نشده را بنویس.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۹


 

 

 

 

 

 

 

 ۱۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۲۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۴۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۵۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۶۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۷۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۸۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۹۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۱۰۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۹۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۸۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۷۲

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۶۵

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۵۰

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۴۳

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۳۹

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۲۱

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ۱۴

 تاريخ : ۹۱/۰۷/۲۲ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |
با امید به خداوند ویاری او انشاالله که بتوانم در سال 92-91 به این اهداف دست پیدا کنم. 
 1- آداب واخلاق وروابط اجتماعی:    - رعایت قوانین گفته شده ی کلاس ومدرسه.    - رعایت روابط نظم وانضباط در موارد اخلاقی ودرسی در خانه و مدرسه.    - رعایت ادب واحترام در مقابل معلم کلاس ودیگر اعضای محترم مدرسه.    - مشارکت خانواده در اجرای این قوانین همرا با معلم کلاس.     - آموزش روابط صحیح اجتماعی ورعایت نظم درجلسات آموزش خانواده.
  2-  بر گزاری جشن نماز در پایان سال:     - آشنایی دانش آموزان با وضو گرفتن واجرای عملی آن با مشارکت معلم و معاون پرورشی و خانواده.     - آشنایی دانش آموزان با نماز دو رکعتی.     - شرکت در بر گزاری نماز ظهر وعصردرکنار دانش آموزان کلاس سوم به بالا.     - آشنایی با احکام اولیه ی نماز.      - بر گزاری جشن نماز برای علاقمند شدن به نماز ولذت بردن از خواندن نماز. 
 3- استفاده از طرح کرامت به نفع احسنت:    - چاپ شعرهای کتاب طرح کرامت با توجه به موضوع های کتاب کارآنها.    - اجرای دسته جمعی شعرهای کتاب توسط دانش آموزان در صبحگاه .    - نوشتن سخنان واحادیث گفته شده ائمه در هر صفحه کتاب کار با توجه به موضوع .     - بیان یک حدیث در هر بار باتوجه به موضوع از کتاب طرح کرامت توسط یک گروه وتوضیح درمورد آن حدیث .  
4- زیبا نوشتن وتقویت املا با استفاده از یک روش جدید:     - تهیه 9 دفتربرای 9 گروه سه نفری     - 5 دقیقه املا اموزشی در 2 خط در هرروز     - معلم در موقع  درس هر روز 2 خط املا می گوید ویک نفر از گروه که دروسط است املا را می نویسد ودو نفر دیگر در زمینه زیبا نویسی ونوشتن صحیح کلمه به او کمک می کنند .      - اجرای این کار توسط اعضای گروهدر هر نوبت.      - در اجرای آموزش املا به این صورت نام کسی کنار املا نوشته نمی شود و فقط شماره ی کلاسی او نوشته می شود.      - مشارکت گروهی وهمکاری گروه با یکدیگر.      - تقویت املا و زیبا نویسی توسط خود دانش آموزان.      - لذت بردن ازاین روش و تقویت وتمرکز بیشتر در صحیح نوشتن کلمات. 
 5- توجه به کتاب بنویسیم و همراهی معلم و شاگرد وخانواده در یادگیری وتمیز نگه داشتن کتاب با استفاده از این روش جدید:      - نگاه به کتاب بنویسیم به عنوان یک کتاب تمرین ویادگیری نه یک کتاب رقابتی .      - دقت در حفظ ونگهداری کتاب توسط دانش آموزان و مشارکت خانواده.      - نوشتن هر صفحه درهرروزوباز خورد دانش آموزان ازهمدیگر تا غلط هارا همان وقت درست کنند.      - گذاشتن ستاره در کنار تمرین های مهم توسط دانش آموزوتمرین بیشتر وتوجه خانواده به این تمرین ها.     - نظارت معلم برروی کتاه ها در هنگام نوشتن.     - نظارت خانواده برهرصفحه درهرروز برای توجه بیشتر دانش آموز وخانواده قبل از باز خورد  معلم.     - باز خورد معلم بعد از نظارت و توجه خانواده به تمرین های انجام شده در فردای آن روز.     - هدف ازاین روش این است که دانش آموزان کلمات را همان موقع یاد بگیرند و دقت وتمرکز انها در هنگام نوشتن بیشتر شود. 
 6- حس وظیفی شناسی و رعایت نظم وانجام صله رحم بااستفاده از این روش:    - دانش آموزان در ساعتی خاص باید تکلیف خود را در خانه بنویسند.    - خانواده باید ساعت و تاریخ رادرپایان تکلیف بنویسند.    - کمک به نظم داشتن دانش آموز.    - کمک به حس وظیفه شناسی.     - بعد از انجام تکالیف در این ساعت خاص میتوانند در موقع شب ازکار زیبای صله رحم استفاده  کنندولذت ببرندوبه موقع بخوابند.     - رعایت انجام فریضه صله رحم.
  7- بازدید تکالیف دانش آموزان با توجه شماره های گفته شده درروزهای معین ونوشتن تاریخ در پایان هر تکلیف:      - ایجاد حس وظیفه شناسی شاگردان.
8- دردرس ریاضی برای یادگیری مفاهیم ریاضی به همین ترتیب مانند بنویسیم عمل می شود.
9- تقویت روان خوانی:      - برای تقویت روان خوانی از همه کتاب ها استفاده می شودو هر کس باید  کتاب داستانی بخواند وسر کلاس تعریف کند ودردفتر داستان که معلم دارد نام نویسنده ونتیجه داستان را همراه با شماره ی خود بنویسد.
 10- نوشتن تحقیق داده شده  درمورد هر کتاب مانند :علوم و هدیه اسمانی و.... تاجایی که ممکن است از اینترنت استفاده کنند.برای یادگیری از کامپیوتر البته بایداین وسیله فراهم باشد. 
 11- توجه خاص خانواده و همراهی آن با انس با قرآن وتمرین وتکرار سوره های قرآن و امضا کردن در پایان هر صفحه برای تشویق دانش آموزان بر خواندن قرآن. 12- مشارکت دانش آموزان در برنامه های صبحگاهی ومراسم های گوناگون با توجه به روزهای خاص و اجرای برنامه درروزهای تعیین شده. 13- استفاده از تشویق فردی به صورت رنگ آموزی خانه های یک نقاشی که توسط خودم در یک پوشه برای هر دانش آموز تهیه شده برای رسیدن به اهداف  مورد نظر.


تاريخ : ۹۱/۰۷/۲۰ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |
تاريخ : ۹۱/۰۷/۲۰ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |
از آنجایی که پوشه ی کار دانش آموزان آینه ی تمام نمای  فعالیت های دانش آموز در طول سال تحصیلیست باید در تنظیم آن وقت لازم را مبذول داشت.

نکته ی مم دیگر که در جمع اوری اسناد پوشه باید همیشه مد نظر گرفت ،توجه به هدف اصلی ارزشیابی توصیفی و در نظر گرفتن روحیه و ایجاد حس خودباوری در دانش آموز است.لذا در این راستا سعی شود بهترین و مرتب ترین تکالیف های مربوط به وی در پوشه جمع آموری شود تا دانش آموز به نگاه مثبتی به خود ، کلیه ی و دروس مدرسه برسند و در مدرسه خود را بیابد نه اینکه با بوجود آوردن حس منفی موجبات بی انگیزگی را فراهم کنیم.

جادویی ترین برگه ی برنده ی یک معلم ایجاد ارتباط عاطفی عمیق از طریق بوجود آوردن احساس توانمندی و لذت از تحصیل ویادگیری  در تک تک دانش آموزان است و همیشه این نکته را مد نظر بگیریم که ما در هنگام تشویق یک دانش آموز پیشرفت خودش را با وی در طول سال تحصیلی در نظر می گیریم نه اینکه او را با توانایی ها و استعدادهای هم کلاسی هایش مقایسه کنیم و این است ملاک قضاوت ما در ارزیابی دانش آموزان نسبت به میزان رسیدن به اهداف آموزشی و پرورشی.

بهتر است برای جلوگیری از گیج شدن بچه ها و نظم بهتر پوشه در ابتدای سال خانواده ی آن ها را راهنمایی کنیم که پوشه ی فرزادنشان را به چند قسمت تقسیم کنند  آنان را در نسبت تقریبی هر قسمت راهنمایی کنیم  .ضمنا ابتدای هر قسمت تصویری از همان قسمت یا درس که مشخص کننده ی آن است بگذارند.معلم می تواند به ابتکار خود این تصاویر را آماده و در اختیار بچه ها قرا دهد و از انان بخواهدتصاویر را با سلیقه رنگ آمیزی کنند و در ابتدای هر قسمت خاص پوشه بگذارند.

تکالبف ، آزمون های املا ، آزمون های ریاضی ، فعالیت های مربوط به درس علوم ، فعالیت های مربوط به درس هدیه های آسمان و فعالیت های فوق برنامه یا خلاقانه.پیشنهاد بنده برای درس هنر این است که به علت تنوع این درس برایش پوشه ای جداگانه در نظر گرفته شود.

تکالیف

در گذاشتن تکالیف همانطوریکه در مقدمه هم اشاره شد بهتر است آن دسته از تکالیفی که بهتر و تمیز تر از تکالیف دیگر نوشته شده است انتخاب گردد و البته کامل ترین تکلیف باشد مثل تکالیف پایان هفته.اگر در ماه 3 الی 4 تکلیف گذاشته شود برای رسیدن به اهداف ارزشیابی توصیفی کفایت می کند.

 

آزمون های املا

 نمونه آرزشیابی های تقریری که از درس املا می گیریم نیز باید در درون پوشه کار قرار گیرد تا روند پیشرفت دانش آموز در این درس مشخص گردد. البته از آن جا که  که دفتر املای بچه ها نیز سند مکتوبی از فعالیتهای بچه ها در این درس می باشد گذاشتن یک املا درهر ماه کافی است.

آزمون های ریاضی

نمونه آزمون های که  در درس ریاضی بطور اختصاصی از بچه ها بعمل می آوریم نیز سند مکتوب دیگری است که باید در پوشه ی کار گذاشته شود.تعداد این آزمون ها بستگی به فرصت معلم برای اعمال ازمون های هدفدار دارد.

نمونه فعالیت های درس علوم

نمونه کارها ، گزارشات ، آزمایشات و فعالیت هایی که مشخص کننده ی میزان انگیزه ، رغبت و فعالیت های دانش آموز است هم قسمت دیگری است که باید در پوشه ی کار ملحوظ شود.

نمونه فعالیت های درس هدیه های آسمان

البته از ان جایی که ارزشیابی این درس جنبه ی نگرشی دارد نمود آن مانند درس های دیگر نخواهد بود اما در همین درس هم می توان نمونه کارهایی که حاکی از نگرش مثبت بچه ها نسبت به اهداف این درس است را لحاظ داد.

فعالیت های فوق برنامه یا خلاقانه

این قسمت مربوط به کارهای ویژه و خاص دانش آموزان می شود که خود داوطلبانه آن را انجام می دهد و تفاوت های فردی دانش اموزان را بهتر انعکاس می دهد. برای مثال بعضی از دانش آموزان استعداد خوبی در نوشتن داستان ، خاطره و یا شعر دارند  که می توانیم تاز آن ها بخواهیم بعضی از کارهای خود را که بیش تر از بقیه کارهایشان دوست دارند را در این قسمت پوشه ی کار قرار دهند.

نکته ی مهم : به مرور دانش آموزان را تشویق و هدایت به سمتی کنیم که خودشان تکالیفشان را در پوشه هایشان بگذارند و ما فقط بر کار آنان نظارت کنیم. این امر باعث افزایش میزان مسئولیت پذیری در آنان می گردد و احساس تعلق بیش تری نسبت به فعالیت های خود خواهند پیدا گردند.اشتباه رایج بسیاری از ما معلمین این است که فکر می کنیم معلمی ایده آل است که بیش تر کارها را خود در کلاس به دوش بگیرد در صورتیکه معلمی موفق تر است که بتواند فعالیت های بچه ها را در یادگیری ، مسئولیت پذیری ، نظم و..مدیریت کند و صد البته که این نظارت باید هوشمندانه باشد.

خوشحال می شویم تجارب ارزشمندتان را  در رابطه با پوشه ی تکالیف بوسیله کامنت ارسال فرمایید تا مورد استفاده همگی قرار گیرد و بحثی کامل  ودنباله دار ارائه گردد.


 تاريخ : ۹۱/۰۷/۱۵ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |

کاش میشد بر جدایی خشم کرد، 


                                         شاخه های نسترن را با تواضع پخش کرد، 


کاش میشد خانه ای از مهر ساخت

   

                                                  مهربانی را در آن سرمشق کرد.


برنامه هفتگی کلاس دوم 2 دبستان  هجرت سال تحصیلی 91-92

                                                        ساعت

ایام هفته

اول

دوم

سوم

چهارم

پنجم

شنبه

ریاضی

فارسی

علوم

ورزش

ورزش

یکشنبه

هدیه ها

ریاضی

قرآن

فارسی

هنر

دوشنبه

علوم

فارسی

ریاضی

فارسی

انس با قرآن

سه شنبه

علوم

ریاضی

فارسی

فارسی

هدیه ها

چهارشنبه

ریاضی

فارسی

قرآن

هنر

فارسی

 تاريخ : ۹۱/۰۷/۱۰ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |

کتاب مهر:

مجموعه اطلاعات مدیریت آموزشگاهی ( شرح وظایف کلیه عوامل و کارکنان مدرسه ابتدایی، برنامه هایی که در طول سال در مدرسه ابتدایی اجرا می شود.)

کتاب مهر

دانلود: لینک 1  ( حجم ۶.۱۲ مگ )

دانلود:لینک 2تاريخ : ۹۱/۰۷/۰۶ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |
 

 

والدین عزیز  اولین تکلیف پایان هفته سال تحصیلی ۹۱-۹۲در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد لطفا جهت دانلود بر روی لینک زیر  کلیک فرمایید.  

تکلیف هفته ای اول مهر ماه 91

 

با تشکر ازخانم جعفری و وبلاگ زیبایشتاريخ : ۹۱/۰۷/۰۴ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |

به نام  خدای  مهربان

نام و نام خانوادگی :                                                                              تکلیف ریاضی                                                                                 دبستان هجرت     6/7/91

   هدف : مرور مطالب  مطالب آموخته شده و به کارگیری  آموخت ها  در موقعیت های جدید

به جایی آرام برو دختر خوبم با گفتن نام قشنگ خدای خوبی ها ، از روی سؤال ها به دقّت بخوان و به بدون کمک دیگران جواب بده.

 

1-  برای هر شکل یک جمع و دو تفریق بنویس.

 

 

 

     ........ +………=………                                                    

…….+……=……                    .......=...... +......

 

2- عزیزم بدون استفاده از انگشت با کمک فکر و ذهنت جواب جمع های زیر را بنویس .

........= 3+ 4                       ....... = 5 + 2                 ....... = 8+ 2         ....... 4 + 4

....... = 6+ 2                      ........ = 6 + 3                ......=  8 + 1       ...... = 2 +2

....... = 5+ 5                      ......... = 7 +3                 ...... = 4 + 6         ......  = 6+ 1

..... = 1 +5                        ........ = 3 +3                  ...... = 7 +2         ...... = 5 +2

..... = 6 + 1                      ........ = 4+ 1                   ...... = 1+9         ....... = 5 +3

3-دخترم به جای نقطه چین عددهای مناسب بنویس.

6 = ........ + 3                           7 = 2 + ...........                        9= 4 +...........

4 = ....... +2                             8 = ....... + 5                           5 = ........ + 1

5 = 3 + 2                                7 = ....... + 1                           6 = ....... + 4

8 = ......+ 4                              9 = 3 + .......                          7 = 4 + .......

دختر خوبم امروز یک کار خوب انجام بده و از مادرت بخواه کار خوبت را برایم بنویسد تا من نیز خوش حال شوم و به دوستانت بگویم که چه قدر خوبی!

  ۹- عزیزم خاطره ی مربوط به روز جمعه ات را بنویس( نوشتن مسائل خصوصی ضرورتی ندارد)

 

 

 

 

دختر خوبم امروز یک کار خوب انجام بده و از مادرت بخواه کار خوبت را برایم بنویسد تا من نیز خوش حال شوم و به دوستانت بگویم که چه قدر خوبی!

 

 

 تاريخ : ۹۱/۰۷/۰۴ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |تاريخ : ۹۱/۰۷/۰۳ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |

  خاطرات كودكي زيباترند
يادگاران كهن مانا ترند
درس‌هاي سال اول ساده بود
آب را بابا به سارا داده بود

درس پند آموز روباه وکلاغ
روبه مكارو دزد دشت وباغ

روز مهماني كوكب خانم است
سفره پر از بوي نان گندم است

كاكلي گنجشككي با هوش بود
فيل ناداني برايش موش بود

با وجود سوز وسرماي شديد
ريز علي پيراهن از تن ميدريد

تا درون نيمكت جا ميشديم
ما پرازتصميم كبري ميشديم

پاك كن هايي زپاكي داشتيم
يك تراش سرخ لاكي داشتيم

كيفمان چفتي به رنگ زرد داشت
دوشمان از حلقه هايش درد داشت
گرمي دستان ما از آه بود
برگ دفترها به رنگ كاه بود

مانده در گوشم صدايي چون تگرگ
خش خش جاروي با پا روي برگ
همكلاسي‌هاي من يادم كنيد
بازهم در كوچه فريادم كنيد

همكلاسي‌هاي درد و رنج و كار
بچه‌هاي جامه‌هاي وصله‌دار
بچه‌هاي دكه خوراك سرد
كودكان كوچه اما مرد مرد
كاش هرگز زنگ تفريحي نبود
جمع بودن بود و تفريقي نبود
كاش مي‌شد باز كوچك مي‌شديم
لا اقل يك روز كودك مي‌شديم

ياد آن آموزگار ساده پوش
ياد آن گچ‌ها كه بودش روي دوش
اي معلم ياد و هم نامت بخير
ياد درس آب و بابايت بخير

اي دبستاني‌ترين احساس من
بازگرد اين مشق‌ها را خط بزن

 

 

 

 ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۷/۰۳ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |
ا
آغاز سال تحصیلی زمان بسیار هیجان انگیزی برای دانش آموزان و والدین آنهاست. ولی بعضی از دانش آموان اضطراب دارند. اطلاعات زیر شروع سال تحصیلی را برای شما و فرزندان دلبند تان ساده تر می نماید.
والدین دانش آموزان بخوانند؛
، فرزند شما بیش از ۳‌ماه مشغول تفریح و سرگرمی بوده و عملا هر کاری که مایل بوده انجام داده است. انجام مجدد وظایف مدرسه الزاما برایش خوشایند نیست.برای پشت سر گذاشتن این مشکل کوچک نیازمند آن است که شما کمی بیش از معمول در اختیارش باشید و با تمام محبت‌تان او را در بر گیرید.

در اینجا توصیه هایی برای ورود به مدرسه بدون استرس را پیشنهاد می‌دهیم.
۱- او را به ساعت جدید عادت دهید.
۲- او را از نظر روانی آماده کنید.
۳- فرزندتان را با مدرسه جدید‌ش آشنا کنید...........
ادامه مطلب
تاريخ : ۹۱/۰۷/۰۲ | | نویسنده : فاطمه شکرانه |